Írás – hogyan segíthetjük?
- Részletek
- Kategória: Kezdjük el
- Megjelent: 2018. szeptember 27. csütörtök, 15:26
Az iskola az a hely, ahol megtanulunk írni, olvasni, számolni - hallhatják már az óvodában gyermekeink, és lelkesen készülnek, hogy végre ők is kanyaríthassák a betűket, számokat, mint a nagyok. Az autista gyermekek között azonban sokan vannak, akiknek az alapokat sem könnyű elsajátítani.
Ma azok számára gyűjtöttem segítő ötleteket, akiknél az írás a mumus.
Ötletek és tanácsok az írás fejlesztéséhez:
- Semmit ne siettessünk! Még egy jó intellektusú, integráltan tanuló autista gyermeknek is megterhelő úgy haladnia, mint a társainak. A lassabb tempó mellett magabiztosabbá, pontosabbá válik, és amit megtanul, azt sikerül is megtartania!
- Tegyük félre a vonalazott füzeteket, munkafüzeteket, és kezdjük az írást sima papíron, vázlatfüzetben! A vonalakat így bátrabban, szabadabban fogják húzni, nem érzik, hogy bármennyire is igyekeznek, nem igazodik az egyenesük, hullámvonaluk az előre nyomtatott vonalazáshoz. Idővel látni fogjuk, hogy képes-e gyermekünk vonalközbe is írni, vagy maradunk inkább a sima füzeteknél.
- A látássérültek számára készült gyakorló füzetek nagyon jók az autista gyermekeknek is. (Átlátható, vastag vonalakkal, nagy méretben írott betűkkel készültek.)
- Ne riasszuk el az autista gyermekeket azzal, hogy 3-4 sornyit íratunk velük egy-egy elemből, betűből, számból! Írjanak 3 darabot az álló egyenesből, majd picit később kapjanak egy rajzot, ahol ők rajzolják a kéményt, majd másnap a házikónak a kitört 5 kerítéslécét – legyenek indirekt gyakorló feladatok az unalmas, számukra érthetetlen ismétlések helyett! (Ők nem is értik, minek perceken keresztül ugyanazt a dolgot írogatni?!)
- Ismertessük meg az írott betűkkel, akkor is, ha még ő maga nem képes leírni! Így képes lesz az írott szöveget is olvasni, és a betű/szám formája, a betűkapcsolások raktározódnak a fejében. Gyakorlásként párosítsunk nyomtatott és írott betűket, mutassunk írott betűt, és kérjük, hogy hangoztassa, betűhalmazban karikázza be a tanult betű nyomtatott és írott alakját is!
- Ha gyermekünknek könnyebb, tanítsuk az írott betűket a nyomtatottal együtt – így könnyebben társítja majd ezeket.
- Ha már több betűt ismer, és tud szavakat is olvasni, írjuk le a szót írott betűvel is. Nem kell leíratni, csak mutassuk meg, írjuk a könyv vagy füzet szélére.
- Ajánlom lapozgatni, olvasni azokat a könyveket, ahol együtt szerepelnek a nyomtatott és írott betűk. Nálunk jól bevált Bartos Erika Együtt lenni jó! című könyve, ahol betűrendben haladva ismerhetjük meg a szereplőket, és csodálatos illusztrációk segítik a kis történetek megértését.
- Kezdjük a gyakorlást egy-egy betű leírásával, aminek a szóban kihagyjuk a helyét, a többit írjuk le mi! Így megvan a sikerélmény, hiszen látja egyben leírva a szót, és ennek ő is részese – először csak egy betűvel, később majd többel is. Előbb-utóbb képes lesz teljes szavakat is leírni.
- Gyakoroljunk változatos eszközökkel és technikákkal! Használjunk tabletet, krétát, táblafilcet, ecsetet, vagy írjanak az ujjacskájukkal üvegre, fóliára!
- Vannak olyan autista gyermekek, akik nyomtatott betűvel kezdenek el írni (pl.: feliratokat másolnak), és így akár hosszabb szövegeket is van kedvük leírni, míg a folyóbetűs írásra nem hajlandók. Ebben az esetben hagyjuk őket, és örüljünk, hogy a kommunikációhoz és a tanuláshoz választottak egy lehetőséget!
- Nem egyformán ügyesek a kezecskék, lehet, hogy gyermekünk sosem fog tudni tollal, ceruzával írni, akkor mutassuk meg nekik, hogy a tabletet, laptopot hogyan használhatják.
Ha kérdésed van, vagy megosztanád véleményedet, tapasztalataidat, várjuk leveledet!
Laky J. Eszter
View the embedded image gallery online at:
http://www.tovabbisvan.hu/kezdjuk-el/76-iras-hogyan-segithetjuk#sigProGalleria5c16dbb252